Vyhledat
  • Dagmar

💙Cíl už mám a teď se k němu ještě dostat…

Aktualizováno: úno 9

Ano, vytyčení cíle není zase až tak těžké, ale jak se ke svému cíli skutečně dopracovat? Co musím udělat pro to, abych mohl svůj cíl dosáhnout? Proč selhávám? A nestojím si v cestě jen já sám?


K napsání tohoto článku mne inspiroval, dneska ráno Michal Holub, který sdílel pojednání o produktivitě a zdůrazňoval zde, že je nutné mít cíl. Souhlas. Bez toho to nepůjde. Pokud nevím kam jdu, asi těžko tam dojdu.


Abych demonstrovala, sama na sobě, jak si nastavit cíl a jak se k němu dostat, podělím se s Vámi o svůj příběh.


Můj příběh


Už jako malá holka, jsme si s mojí sousedkou Janou, definovaly naše životní moto, že „to co chceme, to dosáhneme“.


Už nevím, při jaké příležitosti to bylo, ale asi to velkou hloubku nemělo. Jana byla o rok starší, obě jsme se dobře učily ve škole a jak šel čas, tak jsme se z komunismu, přesunuli do kapitalismu a otevřeli se nám všem nové možnosti.


Jana začala už na střední škole chodit moderovat do rádia, dneska dělá ředitelku, myslím, že ne, jenom jednoho rádia.A co já?


Také jsem si začala definovat svůj cíl. Moje cíle, které jsem si stanovila, už jako dítě, byly následující: chtěla jsem vystudovat VŠ a naučit se nejméně jeden jazyk – perfektně.


No a teď k té vlastní realizaci


Moje mamka mi vždycky říkala, když jsem si stěžovala, že něco nezvládnu nebo „to nejde“, že


všechno jde, jen malé děti se musí, nejdříve naučit chodit“.

A tím jsme to téma uzavřely a většinou, to samozřejmě šlo, jen se muselo vyvinout nějaké větší úsilí. O to tady jde. Emil Zátopek říkal, pokud se nepletu, „pokud to nejde, přidej“.


No tak to nepůjde...


Bohužel, bez toho, že se budeme snažit, učit se novým věcem a vzdělávat se, většinou žádného cíle nedosáhneme. Většinou si v naší cestě nejvíce stojíme sami, protože první reakce je: no, tak to nepůjde, to nezvládnu, co by tomu řekli lidi?


Odpověď je prostá, nic.


Je to náš život a ten si musíme, prožít sami.

Nikdo to za nás neudělá. Jestli budeme studovat takovou nebo makovou věc, nikoho to kromě nás a našich blízkých nezajímá. A pokud to chceme, tak musíme přestat mluvit, o tom, kde všude je zakopaný pes a proč to nejde, protože jinak to opravdu nepůjde.


Miluji jógu


Chodím cvičit Bikram jógu a doporučuji všem, kdo chtějí pochopit, že něco NEJDE, je jenom v naší hlavě. Pokud si řekneme, že to jde, tak to prostě půjde!


Po pěti letech cvičení, mám ve 43 letech takovou flexibilitu, kterou jsem nikdy v životě neměla. Udělám pozice, o kterých se mi ani ve snu nezdálo.


A mimochodem ještě si vyčistím hlavu, tím, že se cvičí ve 42 °C a pevně dané sekvenci, prostě není čas, myslet na nesmysly.


Nastavení cíle


A teď k tomu, jak jsem si kráčela ke svým vytyčeným cílům. Začnu jazyky. Už asi od 3 třídy jsem od 7.00 hodin od rána chodila na nepovinný kurz němčiny. Abych to náhodou nepropásla, jezdila jsem prvním autobusem v 6.05, myslím, že jsem nikdy nechyběla.


K tomu mi rodiče platili hodiny němčiny u nějaké jejich známé, paní byla Němka, a ještě jsme s kamarádkou chodily na soukromé hodiny k naší paní učitelce němčiny, k ní domů. No vypadá to, že js