top of page

Zaměstnání je jako vztah

Aktualizováno: 26. 11. 2022

Většinou se v mých článcích věnuji pohledu zaměstnavatele na své budoucí nebo stávající zaměstnance. A tak si říkám, jestli to není škoda. Zaměstnání je vztah. Jako každý jiný vztah dvou lidí. Je to o těch dvou. Tedy neměl by to být vztah nevyvážený. Kdy jeden bude tahat za slabší konec.


Samozřejmě do jisté míry. Není potřeba být naivní. Ale. Když si svého zaměstnavatele vybírám, měla bych to dělat poctivě. Když se to nepovede, budu nešťastná já. A možná také ten můj zaměstnavatel.


Tak jak na to?


Po selsku. Musím se prostě dívat kolem sebe. Musím si svého budoucího zaměstnavatel prověřit. Zjistit si ideálně od stávajících zaměstnanců, jak se jim tam pracuje.


Jakou mají firemní kulturu. Několikrát jsou o firemní kultuře psala. Je to něco, co není sepsáno, do nějaké směrnice. Už jsem viděla i to, ale takový elaborát samozřejmě nikdo nečte.A hlavně. Firemní kultura je něco jako folklór. Když přijedu na Chodsko, tak očekávám chodský koláč a asi většina z nás si dokáže vybavit chodský kroj. A tak je to s kulturou.


Kroje mohou nahradit obleky nebo pracovní oblečení. Firma si na ně obvykle nechá vyšít logo, má to firemní barvy a styl.


A to je vlastně takový firemní kroj. Chodský koláč je nahrazen nějakým produktech a ty tanečky nebo veselice jsou třeba firemní team buildingy. Samozřejmě je to komplexní téma, ale asi pro základní orientaci to bude postačovat.


Co a kde si mám prověřit?


Než půjdete na interview k vašemu budoucímu zaměstnavateli, je dobré si prověřit pár maličkostí. Není to nic složitého.


Já říkám: „Kdo je připraven, není překvapen!“

U zaměstnanců dělá kvalitní zaměstnavatel tzv. Background checking. Bude zjišťovat, zdali jste vystudovali, co deklarujete, zdali jste pracovali, tam kde píšete a skutečně na dané pozici atd. Článek o Background checkingu zde.


Obchodní rejstřík


Některé informace je dobré si zjistit v otevřených zdrojích. Např. na justici si zjistíte, jak to vypadá s danou firmou v obchodním rejstříku. Jak často se střídají jednatelé, jaký má firma základní kapitál a třeba jestli se 5 x za sebou nepřejmenovala.


Atmoskop


Zde můžete najít základní informace o tom, co si o dané firmě myslí současní nebo bývalí zaměstnanci. Samozřejmě některé informace musíme brát s rezervou, ale přesto, bych se tam podívala.


Osobní kontakty


Pokud někoho známe, kdo v dané firmě pracuje nebo pracoval, tak také asi nebude od věci, se ho/jí zeptat. Jistě, opět musíme dávat pozor na zdroj informace.


Sociální sítě


Podívala bych se také na sociální sítě, které mi minimálně mohou dát základní informaci, jak ne-aktivní firma je a jak si buduje svojí značku. Nejen zaměstnavatele.


Když tato moje rešerše dopadne dobře a nezjistím něco, co by mě zneklidňovalo, vydám se na průzkum terénu u budoucího zaměstnavatele.

Jdu na interview!


A čeho si mám všímat? Úplně všeho. Všímejte si, jak to vypadá před budovou. Třeba u takového výrobního závodu. Mají tam uklizeno i na nádvoří? Nebo se tam válí různé nářadí, materiály tzv. Bez ladu a skladu?


Jak vypadá recepce, jak se k vám chovají? Lidé, kteří tam pracují jsou v pohodě nebo jsou vystresovaní nebo dokonce nepřátelští? Snaží se vám někdo pomoci, pokud něco nebo někoho nemůžete najít?


Jak vás přivítali? Nabídli vám něco k pití? Přišli včas a baví se s vámi přirozeně? Jak vypadá prostor, kde se s vámi baví. Jak na vás působí barvy, vybavení nebo styl interiéru.


Je to něco, kde si dovedete představit, že budete trávit minimálně 8 hodin denně nebo už teď na vás padá úzkost?

To rozhodnutí, kde budete trávit váš čas, je na vás. Pokud se zaměstnavatel rozhodne, že vás zaměstná, tak je to také o vás. Vy to musíte chtít.


A mezi námi. Pokud čekáte, že kvůli vám se ve firmě něco změní, tak to, prosím, neočekávejte. Tedy v případě, že nebudete CEO. Tam se to naopak vždy očekává!


💡 Já vím, že hypotéka se neptá. Ale je to váš život a pokud do práce budete chodit jenom kvůli hypotéce, nejsem si jistá, zda budete spokojeni.


Tak ať je to šťastné rozhodnutí! Držím vám palce!


Bonus


A můj tajný tip, neboli mé atributy kýče a kde já, osobně, bych pracovat nechtěla.


Nechtěla bych pracovat tam, kde jsou balustrády (sádrové), ať už na schodišti nebo na domě (novostavba). Lvi u vchodu, mramor, zlaté ozdoby nebo rámy na obrazy. Fotky zvířat nebo jejich sošky. Zámecký nábytek v budově, kde se to nehodí.


Ošklivé a nevábné toalety. Špína. Protivní lidé, kteří se neumí usmát. Ponurá atmosféra. A hlavně – portrét majitele „ala Ferdinand de Este“ v životní velikosti. Nebo ještě lépe manželky majitele.


Ale já také nejsem zaměstnanec. A to je ta další možnost, pokud nás býti zaměstnancem nebaví!


Dagmar Matějková Chudárková, hrinterim.cz

Pokud vás zajímají moje Semináře, tak koukněte.Pokud hledáte Mentora, tak koukněte sem. A pokud hledáte práci, tak kariérní poradenství je zde.A koho HR nezajímá, ale má třeba alergii na lepek jako já, tak koukněte na můj web celiakarna.cz, je tam také moje oblíbená jóga:-).
71 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page