Vyhledat
  • Dagmar

🖤Ukončení pracovního poměru

Aktualizováno: úno 9

Aneb nejen právně správně, ale i lidsky a s velkou empatií.


Ukončení pracovní poměru nebývá lehkou záležitostí a je nutné, na samotný akt, se velmi pečlivě připravit. Ráda bych se věnovala nejen administraci tohoto úkonu, ale hlavně stránce emocionální, která je pro obě strany, velmi vypjatá. Kdo to zažil, ví, o čem hovořím.


Skutečný příběh


Začnu příběhem, který je čerstvý. Stal se minulý týden a níže si budeme prezentovat, jak se výpověď předávat nemá. Pokud se vám to bude zdát neuvěřitelné, je to, bohužel poměrně obvyklá praxe.


Situace


Minulý týden mě volala moje přítelkyně, kterou znám už docela dlouho. Je to cizinka. A říká, že ji vyhodili z práce. Věc, ne úplně neobvyklá, většinou mě volají, před tím, než se to stane, ale tady evidentně nezbyl čas.


Tato dáma, říkejme ji Mary, je vysokoškolačka, s praxí 10+ let a řídila jednu společnost, která byla součástí nadnárodní skupiny.


Před týdnem ji zavolal její nadřízený, který žije a pracuje v jiné zemi, že má, druhý den sednout na letadlo a „je úplně jedno, kolik to bude stát“ a v 9.00 se bude u něj hlásit.


Mary, si tedy objednala letenku a byla včas na místě. Jelikož Mary není žádná začátečnice, věděla, co asi nastane.Osobnost manažera


Její nadřízený dorazil také. V tričku, které žehličku nikdy nevidělo, v džínách, které mají díry a hodně okopaných teniskách. Byl velmi nervózní.


Začal tím, že ji tedy musí vyhodit, protože ji majitel firmy nemá rád, a že on sice ví, že má skvělé výsledky, ale prostě, nejde to jinak.


Co na to říci...


Tak se tedy Mary zeptala, jaká je nabídka. Manažer ji podstrčil nějaké papíry – měla to být dohoda o ukončení pracovního poměru a světe div se.


Ďábel se skrývá v detailech


Jméno sice sedělo, ale adresa trvalého pobytu byla jiného zaměstnance, číslo OP a další osobní údaje také. Není se čemu divit, jsou to dvě země, kde se používá jiná sada písmen.


Jako třeba Čína a Portugalsko. Je jasné, že pokud se podklady nepřipravily duálně a nemají jazykovou korekturu, nemohou být správně.


Tak se tedy Mary ptá: „A co budeme dělat teď? Mám odletět zpátky, a až budete mít připravené dokumenty, dáte mi vědět?“.


Hledá se viník


Teď začíná teprve pravý chaos, hledá se viník. Pozor! Volá se někdo z HR. Přichází nějaká holka, kterou pověřil tento super manažer úkolem, připravit v Portugalsku, Čínskou výpověď. Neví, co má dělat, nezná postup, že by měla zavolat právníka, ji nenapadne.


Mary ví, že pokud ji někde nechtějí, nemá cenu, tam zůstávat, takže chytře využije situace a řekne si o vyšší odstupné. Protože je situace už dost trapná, Mary si doplní výpověď sama, přeškrtá záležitosti, které jí dělají neplatnou a odjede z dané země zpět domů.


Komunikace a zase ta komunikace


Ve firmě, kterou vede-vedla, mezitím, co je v letadle, někdo z centrály pošle e-mail, o tom, že ji vyhodili. Mary tedy nemůžete oznámit svému teamu, co se stalo, a když si přijde pro věci, neví, že ona jediná neví, že oni už vědí. Mezitím samozřejmě Mary zablokovali firemní e-mail.


Drama pokračuje, lidé jsou v šoku. Že nechal náš super manažer připravit výpověď pro Top Manažera juniorkou, má bohužel další dopady. Mary je jednatelkou firmy, ale je stále v obchodní rejstříku, nikdo ji neodvolal, ale ve společnosti již nepracuje.


Mzdy asi nedostanete