Vyhledat
  • Dagmar

💙Výběr HR Systému

Aktualizováno: úno 9

Jaký systém pro svou firmu potřebuji? Je rozdíl mezi mzdovým systémem a HR Systémem? Kolik to stojí a co takový systém umí?


Kdo už někdy vybíral, nějaký informační systém, ví, že se jedná o poměrně náročnou disciplínu. Jelikož jsem si tímto úkolem prošla několikrát, dovolím si sdílet pár svých zkušeností, jak na to.


Nicméně, před tím, něž se do toho pustím, ještě maličko „nachytření“, co mám vlastně pod pojmem HR Systém na mysli.


Co je HR Systém?


Neboli Informační systém na řízení lidských zdrojů si můžeme koupit jako hotový informační systém, který na základě požadavků ještě můžeme, nechat upravit, dle našich potřeb.


Dále mohu chtít, aby mi takový Software napsala specializovaná firma od A-Z, popř. mohu si pronajmout aplikaci, která je k dispozici na trhu a platím za konkrétní počet zaměstnanců v aplikaci a moduly, které jsem si zakoupila.


Určitě existují ještě další možnosti a kombinace, ale já se budu věnovat těmto 3 nebo lépe řečeno 2 možnostem, uvedených výše. A teď tedy vyloučím možnost „aplikace na míru“ tedy, že mi to někdo „napíše“.


Proč?


Protože nebudu takzvaně vymýšlet něco, co už někdo vymyslel, vyzkoušel, vychytal mouchy. Ve finále to bude drahé (ačkoliv se to ze začátku nebude tak jevit) a bude to trvat nejméně dvakrát déle, než jsme se dohodli.


U HR Systému, pokud má i modul mezd a personalistika hrozí, a to bohužel významně, legislativní pochybení a z toho plynoucí pokuty, které nejsou zanedbatelné.


Jaké máme možnosti


Zpět k HR Systému. Robustní manažerské informační systémy, které se používají ve velkých firmách jsou většinou součástí nějakého celku a řeší většinou také jiné oblasti jako je účetnictví, nákup, logistika, výrobní procesy, obchod apod.


Ve velkých společnostech se většinou snaží používat univerzální systém a je samozřejmě žádoucí, mít ve všech zemích jeden, který propojuje všechny země nebo regiony.


Pro malou firmu je systém typu SAP naprosto irelevantní, neboť je velmi drahý a poměrně málo „user friendly“, co u HR systému není ideální.


Co tedy HR Systém obsahuje?


Většinou jsou tyto systémy prodávány modulově. Existují moduly, např. nábor, rozvoj, personalistika a mzdy, docházka, vzdělávání, kariérní modul, odměňování, benefity, řízení výkonu, organizační struktury, analytický modul apod.


Obecně tyto moduly mapují tzv. Životní cyklus zaměstnance. Tedy od nástupu nebo ještě před nástupem, až do ukončení pracovního poměru a poté (archivační povinnost).

Vždy je důležité, před vlastním výběrovým řízením, si jasně a přehledně stanovit:

  • co chci systémem vyřešit

  • jaká jsou má očekávání

  • jaký mám na daný systém rozpočet

  • kdo bude systém používat

  • co je pro mě nutnost a co bude jenom „príma“.


Obvyklé moduly


Pokud mám mzdy řešeny externě, nepotřebuji se tedy tímto zabývat a mzdový modul si nekupuji. Mzdy se dají propojit, s předpokládám, skoro každým HR systémem.


Nábor


Pak zvažuji co dál, potřebuji náborový modul? Pokud je součástí řešení, tak samozřejmě ano, pokud není a nejsem firma, která nabírá 100 lidí týdně, opět je to pro mě irelevantní. Na trhu existuje spousta systémů, které toto řeší a mohu s HR systémem opět propojit.


Pe