Vyhledat
  • Dagmar

💙 Lesk a bída Interim Managementu

Aktualizováno: úno 9

Co to je Interim Management? Kdo takovou službu poskytuje? Jaké jsou její hlavní výhody a proč ji chtít?


Co to je Interim Management?


Interim Management je dočasné řízení určité oblasti managementu. Interim manager může být ve financích, na pozici generálního ředitele, ředitele marketingu, lidských zdrojů, právního oddělení, nákupu, obchodu apod.


V západní Evropě je používání „Interimů“ běžné. Jak víme, najít kvalitního Managera je stále obtížnější a trvá to poměrně dlouho. Z tohoto důvodu volí celá řada společností tuto cestu jako okamžitou pomoc, převážně v časové tísni.


Interim Manageři se zrodili v Nizozemí, již v 70. letech minulého století, kdy velmi dlouhé výpovědní lhůty, způsobily zoufalý nedostatek zkušených managerů na trhu.

Aby se potřeba alespoň nějakým způsobem pokryla, začaly podniky najímat tzv. Interim Managery, kteří byli profesionálové v daném oboru a působili na dané pozici po limitované období a měli zcela jasně a konkrétně zadané úkoly.


Jednalo se o tedy mezidobí, než nastoupil, manager na stálý úvazek. Tento způsob se osvědčil a postupně se rozšířil do dalších zemí. Pro informaci v Německu nebo Rakousku je stále běžná výpovědní lhůta 6 měsíců.Kdo je Interim Manager?


Službu Interim Managementu poskytují profesionálové, kteří mají za sebou dlouhodobou praxi a svůj obor znají velmi dobře a mohou tedy bez školení a adaptace do firmy přijít a na dohodnutou dobu zastoupit určitého managera.


Často se stává, že přijde nějaká událost, které se zkrátka nedá naplánovat. Může jít o překotný odchod z různých důvodů, který nesnese odkladu a najednou ve firmě chybí manager, který je pro společnost klíčový.


Samozřejmě, že je možné někoho na dobu určitou pověřit zastupováním, ale ne vždy zaměstnanci mají kapacitu, jak časovou, tak mají takovou odbornou erudici, že jsou toho schopni. V tomto případě je na místě, zvážit možnost, najmout si Interima.


Interim také může výborně fungovat v období, kdy nám někdo dlouhodobě onemocní, ale my doufáme, že se nám Manager na pozici vrátí.


Ku příkladu. Kolega, který šel třeba na plánovanou operaci, se může v klidu zotavit a nemusí mít strach, že mu jeho pozici někdo „sebere“.


Interim manager za standardních okolností nemá motivaci pro společnost pracovat „na stálo“, jedná se o konzultanta, kterému naopak tato různorodost vyhovuje.

Jak už jsem zmínila, přijde někdo, kdo má zkušenosti z dané oblasti a nemusí se nic, kromě firemních specifik učit. Přijde někdo, kdo firmu může svým know-how obohatit. Hlavní výhodou je flexibilita takové spolupráce, může se jednat o měsíc, tři, ½ roku nebo rok.


Pokud se spolupráce osvědčí, může takový Interim spolupracovat se společností dlouhodobě, třeba pár hodin v týdnu.


Další výhodou je forma spolupráce, která je většinou na bázi Smlouvy o spolupráci a Interim nám tedy fakturuje. Odpadá potřeba přihlašování na pojišťovny, odvody sociálního a zdravotního, nákupu PC, telefonu, auta, řešení konkurenční doložky, vyplácení odstupného atd.


Interim Manager je podnikatel a poskytuje nám službu, za kterou mu zaplatíme sjednanou odměnu.

Samozřejmě Interim Manager nepracuje zadarmo a jeho/její odměna nebude zanedbatelná, jelikož si kupuji někoho, koho bych si, možná, ani nemohl dovolit najmout. Mám na mysli senioritu, tedy léta zkušeností.


Dobrý Interim může také společnost obohatit o nejenom know-how, ale také o přístup k práci nebo lehkost řešení, neboť „už ví, že ví“! Jak známe, fáze jsou tři. První: „nevím, že nevím“, druhá: „vím, že nevím“ a poslední tedy „vím, že vím“.Jako vždy a všude musím si i zde vybrat dobrého Interima. Praktika, který nebude „rétor“, ale někdo, kdo skutečně věci bude řešit, a nebude jen účtovat hodiny.


Něco navíc, teď k té "bídě"


Jak už zmiňuji výše. Je dobré si velmi pečlivě vybrat. Nenechejte se zlákat neskutečným egem a životopisem všech nadnárodních konzultačních společností. Zde bych byla velmi opatrná.