top of page

Mobbing a Bossing aneb šikana na pracovišti

Aktualizováno: 29. 11. 2022

Co to konkrétně je a jak se takovým praktikám bránit? Co je obvykle cílem? Co konkrétně učinit, pokud se domníváme, že jsme se stali obětí Mobbingu nebo Bossingu.


Mobbing a Bossing definice


Mobbing je šikana, která směřuje na „vyhlídnutého“ kolegu.

Může zde jít o skupinovou aktivitu, tz. že několik kolegů cíleně šikanuje vybraného jedince nebo se jedná o jednoho člověka, který systematicky šikanuje svého kolegu.


Bossing je zákeřnější forma, neboť šikanuje nadřízený, ale jedná se o podobné praktiky, které si popíšeme níže.


Důvody?


Příčiny nebo důvody pro šikanu na pracovišti mohou být různé. Skupina si někoho může vybrat, o kom si myslí, že je nejslabším článkem a že jim to vlastně kazí.


Nebo se někomu nemusí líbit názory kolegy, postoje, to, jak vypadá. Někde může jít o závist, že pozici získal on a ne já, nenávist, protože kolega, třeba upozornil na nějakou chybu, někdo si myslí, že kolega bere více peněz atd.Mám svá práva


Často bývá pro šikanu impulzem, že se kolega dožaduje svých práv.

Ku příkladu. Nebude dělat něco, co není součástí jeho sjednané práce, že nepodepíše cíle, za které má být zodpovědný, a které jsou nereálné.


Nebo že nebude komunikovat nějakou lež, do které ho nutí nebo že nebude dělat věci, které jsou na hraně zákona, případně už za ní.


Cílem šikany je obvykle to, že šikanovaný kolega nátlak nevydrží, dá výpověď a tímto krokem se mu nebude muset vyplácet odstupné.

A jak takové chování na pracovišti může vypadat?


Kolegové se spiknou a začnou šířit o šikanovaném pomluvy, začnou danou osobu zesměšňovat, vysmívat se, mohou očerňovat odvedenou práci.


Když vstoupí do místnosti, najednou místnost ztichne nebo se začnou tvořit skupinky a ty se budou náramně bavit, patrně na účet šikanovaného.


Tento tlak je vyvíjen opakovaně a pokud je skupinka hodně rafinovaná, šikanovaný vlastně neví, co si o tomto chování má myslet a domnívá se, že něco dělá špatně.


Bossing v praxi


Ze strany nadřízeného jde většinou o ještě náročnější disciplínu, jelikož šikanovaný je v méně výhodné pozici. Jeho nadřízený může postupně zesilovat na intenzitě různých praktik od zadávání úkolů, které jsou nesplnitelné nebo nesmyslné.


Nařizování přesčasů, kdy ví, že jde dotyčný třeba do divadla, neschválení dovolené nebo může posadit podřízeného na místo, kde například táhne, je zima nebo naopak, celý den svítí slunce.


Dále může kontrolovat každý detail a neustále práci vracet k přepracování, zesměšňovat kolegu před ostatními, manipulovat s danou osobou, dávat mu nepřesné podklady a chyby potom házet na něj….


💡 POZOR!


O šikanu se nejedná, pokud náš nadřízený, se dožaduje výsledků v předem sjednaném termínu, nelíbí se mu „odfláknutá“ práce nebo pokud jsme udělali (objektivně) chybu a náš nadřízený nám, od srdce, řekne, co si o tom myslí. Tomuto konání se říká – konstruktivní zpětná vazba. Nikoliv šikana.

Co dělat, pokud se domníváme, že nás někdo šikanuje.


Doporučuji si nejdříve ověřit, zdali to vnímáme opravdu objektivně. Pokud máme kvalitní HR oddělení, běžte tam.


Pokud máme šéfa, který má charakter a není to on, kdo nás šikanuje, běžte za ním. Nebo své pocity konzultujte s někým, kdo je vám blízký, ideálně někdo, kdo má přehled o situaci na pracovišti a komu věříte, že této informace nezneužije.


Kde hledat pomoc


Pokud se tedy potvrdí, že jsme si šikanu sami nevsugerovali a případné útoky se opakují nebo zesilují, hledala bych pomoc, nejdříve uvnitř společnost.


Jak už jsem zmínila, jděte na HR nebo na právní, pokud tam máte zkušené kolegy. Juniorní specialisté vám pravděpodobně nebudou schopni pomoci.


Pokud toto není cesta, ve firmách existují „schránky důvěry“ nebo ve velkých firmách mají tzv. Ombudsmana, který podezření prověří. Někde může pomoci Interní audit.


Připravte se na to, že budete muset vaše podezření dokázat, a to zcela konkrétně.

Konkrétně znamená mít svědky, s tím se bohužel moc počítat nedá, protože kolegové se budou bát o práci. Nebo budete muset mít písemné podklady, různé výhružné maily apod.


Jako v životě, budete stát před otázkou „Bojuj nebo Uteč“. Jak už jsem napsala výše, většinou cílem je, aby šikanovaný „utekl“, tedy dal výpověď a firma nemusela platit odstupné.

Záleží samozřejmě na naší osobní statečnosti, sebevědomí, jestli máme oporu v přátelích a rodině, ale já bych neutíkala.


Za prvé my nežijeme v rozvojové zemi, kde lidský život nic neznamená, ale jsme součástí EU a takového jednání, pokud by se někdo opovážil např. v Německu, Francii nebo Anglii, se zlou by se potázal.


Jsem si jista, že taková firma by měla, co vysvětlovat ve všech možných médiích a sociálních sítích a bojovala by o svou reputaci.


Zlu se nemá ustupovat. Pokud jste nic špatného neudělali, plníte si své povinnosti, jděte do boje! O místo přijdete pravděpodobně tak jako tak, nedávejte to tedy zadarmo a odejděte středem.

Hypotéka se neptá


Já osobně, jsem byla svědkem šikany, kdy jeden šéf si políčil na svého podřízeného a systematiky ho šikanovat a možná šikanuje dodnes.


Jenomže. Všichni to viděli, všichni danému šikanovanému radili, že si to nemá nechat líbit, nabízeli mu pomoc, ale nakonec vyhrála hypotéka.


Já chápu, že hrdinu je možné dělat, pokud jsme se schopni uživit a máme našetřeno i pro případ, že o místo přijdeme.


Nechat se ponižovat a chodit do práce jenom pro to, že platím hypotéku není dlouhodobě udržitelné.

Tento šéf o tom samozřejmě ví a bude vás šikanovat dál. Nicméně o tom to je.


Kolik mu povolíme, tolik si také dovolí.


Někdy je účinnější a pro nás zdravější, když odejdeme se vztyčenou hlavou, popř. rozehrajeme hru „kdo s koho“, v případě, že na to máme nervy.


Pokud svoji práci odvádíme dobře, nikdo nás nemůže vyhodit bez důvodu, i kdyby se snažil sebevíce.

Pokud půjdete do boje, najděte si dobrého právníka a bojujte. I kdybyste měli skončit u soudu a soudit se léta. Uvidíte, že se vám uleví.


A hlavně si zachováte tvář, získáte sebevědomí a práci si najdete daleko lepší!


Je to stejné jako v občanské společnosti.


Když se lidé pořád něčeho bojí, nemají zdravé sebevědomí a hrdost, nemůžeme očekávat silný stát a hrdý národ. Budeme slavit 30 let svobody, tak se nenechávejte šikanovat ani v práci, ve škole nebo ve společnosti.Dagmar Matějková Chudárková, hrinterim.cz

Pokud vás zajímají moje Semináře, tak koukněte.Pokud hledáte Mentora, tak koukněte sem. A pokud hledáte práci, tak kariérní poradenství je zde.


A koho HR nezajímá, ale má třeba alergii na lepek jako já, tak koukněte na můj web celiakarna.cz, je tam také moje oblíbená jóga:-).513 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page