Vyhledat

🖤Mobbing a Bossing - šikana na pracovišti

Aktualizováno: úno 10

Co to konkrétně je a jak se takovým praktikám bránit? Co je obvykle cílem? Co konkrétně učinit, pokud se domníváme, že jsme se stali obětí Mobbingu nebo Bossingu.


Mobbing a Bossing definice


Mobbing je šikana, která směřuje na „vyhlídnutého“ kolegu.

Může zde jít o skupinovou aktivitu, tz. že několik kolegů cíleně šikanuje vybraného jedince nebo se jedná o jednoho člověka, který systematicky šikanuje svého kolegu.


Bossing je zákeřnější forma, neboť šikanuje nadřízený, ale jedná se o podobné praktiky, které si popíšeme níže.


Důvody?


Příčiny nebo důvody pro šikanu na pracovišti mohou být různé. Skupina si někoho může vybrat, o kom si myslí, že je nejslabším článkem a že jim to vlastně kazí.


Nebo se někomu nemusí líbit názory kolegy, postoje, to, jak vypadá. Někde může jít o závist, že pozici získal on a ne já, nenávist, protože kolega, třeba upozornil na nějakou chybu, někdo si myslí, že kolega bere více peněz atd.Mám svá práva


Často bývá pro šikanu impulzem, že se kolega dožaduje svých práv.

Ku příkladu. Nebude dělat něco, co není součástí jeho sjednané práce, že nepodepíše cíle, za které má být zodpovědný, a které jsou nereálné.


Nebo že nebude komunikovat nějakou lež, do které ho nutí nebo že nebude dělat věci, které jsou na hraně zákona, případně už za ní.


Cílem šikany je obvykle to, že šikanovaný kolega nátlak nevydrží, dá výpověď a tímto krokem se mu nebude muset vyplácet odstupné.

A jak takové chování na pracovišti může vypadat?


Kolegové se spiknou a začnou šířit o šikanovaném pomluvy, začnou danou osobu zesměšňovat, vysmívat se, mohou očerňovat odvedenou práci.


Když vstoupí do místnosti, najednou místnost ztichne nebo se začnou tvořit skupinky a ty se budou náramně bavit, patrně na účet šikanovaného.


Tento tlak je vyvíjen opakovaně a pokud je skupinka hodně rafinovaná, šikanovaný vlastně neví, co si o tomto chování má myslet a domnívá se, že něco dělá špatně.


Bossing v praxi


Ze strany nadřízeného jde většinou o ještě náročnější disciplínu, jelikož šikanovaný je v méně výhodné pozici. Jeho nadřízený může postupně zesilovat na intenzitě různých praktik od zadávání úkolů, které jsou nesplnitelné nebo nesmyslné.


Nařizování přesčasů, kdy ví, že jde dotyčný třeba do divadla, neschválení dovolené nebo může posadit podřízeného na místo, kde například táhne, je zima nebo naopak, celý den svítí slunce.


Dále může kontrolovat každý detail a neustále práci vracet k přepracování, zesměšňovat kolegu před ostatními, manipulovat s danou osobou, dávat mu nepřesné podklady a chyby potom házet na něj….


💡 POZOR!


O šikanu se nejedná, pokud náš nadřízený, se dožaduje výsledků v předem sjednaném termínu, nelíbí se mu „odfláknutá“ práce nebo pokud jsme udělali (objektivně) chybu a náš nadřízený nám, od srdce, řekne, co si o tom myslí. Tomuto konání se říká – konstruktivní zpětná vazba. Nikoliv šikana.

Co dělat, pokud se domníváme, že nás někdo šikanuje.


Doporučuji si nejdříve ověřit, zdali to vnímáme opravdu objektivně. Pokud máme kvalitní HR oddělení, běžte tam.


Pokud máme šéfa, který má charakter a není to on, kdo nás šikanuje, běžte za ním. Nebo své pocity konzultujte s někým, kdo je vám blízký, ideálně někdo, kdo má přehled o situaci na pracovišti a komu věříte, že této informace nezneužije.


Kde hledat pomoc


Pokud se tedy potvrdí, že jsme si šikanu sami nevsugerovali a případné útoky se opakují nebo zesilují, hledala bych pomoc, nejdříve uvnitř společnost.


Jak už jsem zmínila, jděte na HR nebo na právní, pokud tam máte zkušené kolegy. Juniorní specialisté vám pravděpodobně nebudou schopni pomoci.