Vyhledat
  • Dagmar

💙Talentový management

Aktualizováno: úno 9

Řízení talentů, Rozvíjení talentů, Odemykání potenciálu…. No teď ještě, co to je Talent a jak Talent poznám? A možná, k čemu je to vlastně dobré? A je to i pro malou firmu?


Ve velkých společnostech se setkáváme s tzv. Talentovým Managementem nebo také asi lépe česky Řízením talentu/ů.


Jak takový Talent poznám?


Zní to libě, ale co to je, může být vnímáno různě a definice talentu – jak takový talentovaný kolega vypadá, je velmi individuální. Kdo je pro mě talentovaný jedinec?


Pro mě je Talentem ten, kdo něco umí, výrazně lépe než ostatní.

Světová elita


Usain Bolt běhá rychleji než většina populace, Jaromír Jágr hraje lépe hokej než většina lidí na planetě. Luciano Pavarotti byl fenomenální operní pěvec, a ještě ke všemu, pravděpodobně velmi vstřícný a milý člověk.


Taková Madonna sice neumí zpívat, ale i „to nic“. Omlouvám se všem fanouškům této dámy, ale zkuste si ten „zpěv“ poslechnout bez playbacku. Kdo má hudební sluch, „trpí“.


Ovšem. Umí se neuvěřitelně dobře prodat a zná ji celý svět.


Top Talent


A to je výrazný talent, sice ne pěvecký, jak by se mohlo zdát, ale rozhodně je za tímto uměním skvělý marketing a schopnost se prodat. A to zaslouží velký respekt!Subjektivní důvody


Tyto příklady jsou světově známé, asi každý z nás má jistého favorita, kterého z nějakých subjektivních důvodů považuje za talentovaného člověka.


No a jsme u toho – subjektivní důvod, tedy, úplně přesně, nedokážu popsat, co to je. Možná se mi líbí proto, jak vypadá, co říká, jak se pohybuje.

Objektivní kritéria


Podle takových kritérií se budeme ve firmě asi těžko řídit, my budeme potřebovat tzv. Objektivní kritéria. Něco, co se dá změřit.


💡 Doporučení


Opět doporučuji všem, kteří se Talentový management nějak snaží uchopit, vymyslet něco, co pochopí i malé dítě, dá se uvést na konkrétním příkladu a nebudeme se zdržovat definicí, které nikdo nebude rozumět, což bude mít za následek:


  • Nikdo nám neřekne, že tomu nerozumí, protože nechce být za hlupáka.

  • Jelikož tomu nebude rozumět asi většina lidí ve firmě, začnou si z toho dělat legraci a celý proces bude více k smíchu než k užitku.

  • V takovém případě je lepší žádný Talentový management neřešit a nechat si poradit nebo na to zapomenout a vrátit se k tématu později.

Budu se snažit pracovat s myšlenkou, že opravdu s talenty pracovat chceme a musíme si, chtě, nechtě nějakou definici udělat.

Jak na to


Většinou se Talent ve firmě definuje ve dvou rovinách a to Expertní – někdo je expertem (znalcem) v dané oblasti a druhá rovina je ta Manažerská, více obecná, rozebereme níže.


Kdo je Expert?


Abychom se vyhnuli ryze subjektivnímu posuzování, musíme si zvolit kritéria, kdo je pro nás Expert.


Expert je, jak už jsem napsala výše, znalec, např. v oblasti Kvality potravin. A teď už si mohu stanovit konkrétní kritéria pro posouzení experta.


Ku příkladu: