Vyhledat
  • Dagmar

💙Interview

Aktualizováno: úno 9

Co se děje před vlastním Interview? Jaké jsou druhy takových Interview, neboli pracovních pohovorů? Jak Interview probíhá? Na co se ten, kdo Interview vede, nesmí ptát? Jak vypadá dobře a špatně vedené Interview?


V případě, že se rozhodneme hledat novou pracovní příležitost, budeme s největší pravděpodobností pozvání na tzv. Interview neboli pracovní pohovor.


Standardně, ve firmě, kde existuje personální oddělení (HR) nám někdo zavolá, zeptá se, zdali náš zájem o otevřenou pracovní pozici trvá a dohodneme se na čase a místě konání.


Hurá jdu na interview!


Pro kandidáta je pozvání skvělý signál, nicméně ještě není vyhráno, protože těch pozvaných bylo jistě více. V současném období konjunktury je vhodných kandidátů na obsazované pozice méně a někdy se společnosti potýkají s tím, že kandidát bez omluvy nedorazí nebo krátce před schůzkou, interview zruší.


V recesi je to samozřejmě úplně naopak.Výběr vhodného kandidáta


Většina firem se snaží kandidáty vybírat velmi pečlivě a funguje to asi následovně.


Firma otevřenou pozici prezentuje (sociální sítě, placená inzerce…), následně se kandidáti přihlásí a pošlou své CV (životopis).


Ve společnosti, která má HR, proběhne tzv. preselekce. Ve společnosti, kde HR není, asi také preselektují, ale jak, to já nedokážu hodnotit.


Selektuje robot


Při velkém počtu kandidátů, např. když se otevírá nová továrna se využívají také "roboti".

Anebo musí personalista každé CV otevřít, posoudit, zdali kandidát má relevantní praxi, jazykové znalosti apod.


Poté se tvoří tzv. Longlist – např. 10 lidí, kteří nejlépe odpovídají parametrům hledání. Longlist se konzultuje s tzv. „Hiring Manažerem“, to je většinou budoucí nadřízený.


Interview po telefonu


Může následovat např. telefonické interview nebo testování, kdy se z tohoto „Longlistu“ vyloučí ti, kteří si našli jinou práci, neumí třeba anglicky, nezvládli test apod.


Po této preselekci se dostaneme k tzv. „Shortlistu“, většinou to může být třeba 3–5 nejlépe odpovídacích kandidátů a tito se pozvou na osobní schůzku.


Setkání s personalistou


První schůzka ve společnosti by měla proběhnout s personalistou, který posoudí, zdali kandidát má motivaci a zájem pro společnost pracovat, zdali informace v CV jsou pravdivé, zdali osobnost kandidáta a jeho/její očekávání se shodují s kulturou společnosti a samotnou nabídkou.


Jsem na Shortlistu


Po této schůzce HR připraví pro našeho „Hiring Managera“ ještě jeden „Shortlist“, kde vyloučí kandidáty, kteří se na danou pozici nehodí.


Může doporučit všechny, ale také nikoho.

To se také stává a není to slabost HR, ale naopak zkušenost a profesionalita.


A co bude dál?


Dále se kandidát setká s tímto budoucím nadřízeným nebo ještě s někým z HR nebo jiného oddělení. V případě, že se jedná o významnou pozici, je třeba mít více různých posouzení (technických, osobnostních) daného kandidáta.


Pokud se jedná o ředitelskou pozici, firmy často využívají externí dodavatele. Takže preselekce, příprava Long a Shortlistů proběhne tam.


Kol pohovorů může být x


Některé firmy jsou rychlé a stačí HR a nadřízený. Jinde budete