Vyhledat

💙 Leadership versus Management aneb nic netrvá věčně

Aktualizováno: kvě 10

Jak si představit manažera nebo dokonce Top Managera a jak vypadá takový Lídr?


Myslíte si, že je v tom nějaký rozdíl?


Ano, patrně, co se týká definice, kterou bůhví kdo a z nějakých neznámých důvodů vytvořil. Lídr, pochází pravděpodobně ze slovesa „to lead“ (AJ) tedy vést, táhnout.


Dneska hoříme hlavně o tom, že by tento „vedoucí“ měl inspirovat ostatní, měl by umět „story telling“ – tedy být „pohádkář“ a přitom by měl být schopen uchvátit davy, kteří za ním půjdou a nechají se vést.


Představa je to velmi zajímavá, dokonce lákavá, ale kolik takových lídrů, někdo z nás, už skutečně viděl?

Pokud se podívám kolem sebe, tak si nejsem jistá, že znám takovou charakterní, charismatickou osobnost, za kterou, já osobně, bych putovala skrz hory, lesy, překonávala dobrovolně překážky a byla šťastná, že mohu být po jeho boku.


💡 Píši v mužském rodě, ale lídr může být samozřejmě i žena. Není v tom, prosím, žádná diskriminace.

Samozvaný lídr


Dnes je moderní, titulovat se lídr u lidí, kteří podle mého skromného názoru, v životě buď nevedli nikoho nebo dokonce, mohou mít problém, vést sami sebe.

Popřípadě mají velmi omezené zkušenosti, znalosti a schopnosti, ale mají neskutečný dar sebeprezentace a možná také drzosti.


Dále lídry se nazývají tací, kteří proplouvali jedním korporátem za druhým, až je jednoho dne nikdo nechtěl, protože byli asi drazí, obvykle také neschopní nebo schopní všeho a píšou si do názvu pozice Ex-Mek nebo ještě Formal-Mik.


Tomuto jevu se říká „dosažení vlastní hranice neschopnosti“.


Proč si něco takového budu psát na vizitku?

Koho zajímá, že mě z Mek(u) patrně vyhodili, a asi nemohu nic jiného nabídnout, než ten Ex-Mek?


Tohle je spíše k smíchu, ale k pláči mě dovádí Koučové lídrů, kteří opět pravděpodobně nikdy, nikoho nevedli, žádnou firmu asi neřídili nebo nezaložili a většinou nemají ani žádný pořádný koučovací výcvik, nicméně koučují lídry. Jak je koučují a kdo jsou ti lídři, to by mě docela zajímalo. Ale to je jiné téma.


Abychom se špatně nepochopili. Já proti skutečným lídrům nic nemám, ani proti Profi-koučům. Právě naopak. Rozuzlení příběhu dále.

Pojďme se kouknout na toho manažera.


Manažer, z dnešního pohledu, je někdo, kdo není prostě tento táborový řečník, ale tzv. Exekuuje, tedy vykonává to, co náš úžasný lídr vymyslel.

Obvykle jsou to velmi šikovní lidé, kteří se snaží převést teorii, sny, vize, dokonce fantasmagorie do praxe nebo tyto geniální nápady nechají, nenápadně, raději vyšumět.


Pokud se na to po čase zapomene, protože takový správný lídr má tuny nápadů, které jsou většinou nerealizovatelné, toto latentní "vyšumění" může být občas lepší, přínosnější a levnější.


A teď jak vypadá korporátní lídr a lídr, který si to i sám platí?


Typický korporátní lídr je skvělý rétor, umí „story telling“, má charisma. Obvykle klouže po povrchu, moc ničemu do hloubky nerozumí, ale tak je to správně.

Miluje být viděn a být ve světle kamer a reflektorů.


Vymýšlí jeden „nesmysl-nápad“ za druhým, ty se částečně realizují, ale samozřejmě ne tímto lídrem. Většina nápadů se naštěstí překlene novými geniálními nápady a tak to jde dál a dál.


Vlastně je to docela jedno, protože tyto firmy jsou