top of page
  • Obrázek autoraDagmar

Zas mi volal Headhunter!

Aktualizováno: 26. 11. 2022

Tento chlubící se a lehce znuděný nebo dokonce pejorativní „výkřik“ býval častý v období konjuktury, kdy se personální agentury snažily ulovit lidi, kteří splňovali požadavky na danou pozici, tak na 10%. Míra nezaměstnanosti se v ekonomice blížila k nule, tak už pracoval, snad i ten, kdo nechtěl.


5. díl z cyklu: Životní cyklus zaměstnance


Ale o tom já zde psát nechci. Ráda bych dnes vysvětlila, že patrně vám žádný Headhunter nevolal, protože je to značně nepravděpodobné. Vysvětlím níže. Dneska tedy něco o hodinkách a holínkách.


Headhunter je lidový název pro konzultanta, který pracuje ve společnosti, která nabízí službu, které se říká Executive Search.


Tato služba se zabývá tím, že na obsazovanou pozici, většinou se bavíme o pozici Generálního ředitele, Člena představenstva, CFO atd., se hledá někdo cíleně, tedy na objednávku. Executive Search = přímé vyhledávání.Ta objednávka se řeší tak, že firma, bavíme se o úspěšné firmě, která si tuto velmi drahou službu může dovolit, si vybere dodavatele, který poskytuje zmíněnou službu.


U nadnárodních firem se toto může stát už na Centrále, tedy lokální pobočka, nemůže do volby dodavatele zasahovat.


Proč?


Protože se většinou jedná o hledání, které není veřejné a děje se tak z několika důvodů. Uvedu pár příkladů.


Možná je současný Generální ředitel nevýkonný, dělá si, co chce, je na něho špatná zpětná vazba, nemá dobré výsledky. Bavíme se o EBITu, Net Profitu nebo jiném finančním ukazateli.

Nebo se může jednat o politiku a současný GŘ je někomu trnem v oku, přestože výsledky má fenomenální.


Nebo si současný GŘ pustil pusu na špacír a někde, něco, lidově řečeno „vyžvanil“ a teď je z toho docela průšvih. Může se také stát, a to jsem měla možnost sledovat několikrát, že GŘ někde maličko přebral a dělal nepravosti.


Nebo někde GŘ "s někým přistihli" v ne-prezentovatelné situaci. A byli u toho svědci. Bohužel pro současného GŘ.


A nebo neudělal vůbec nic. A měl. Třeba rozhodnout o něčem důležitém. Nebo rozhodnul a špatně.

Velmi častým důvodem je, že se změní nadřízený současného GŘ a ten s tímto člověkem není spokojen. Často se jedná o emoci, která je velmi subjektivní. Co se mu na dané osobě nelíbí, není schopen nový šéf, ani popsat.


Nicméně. Pokud se tento nový šéf nepadnoucího ředitele potřebuje zbavit, nějaký důvod si prostě najde. Vždyť to s tou holí a psem známe.


Prostě těch důvodů, proč se někdo má nahradit nebo se hledá někdo nový, může být nekonečno.

Teď už tedy víme, že se někdo má nahradit a víme také, že dodavatele vybrala centrála. Mimochodem, pokud se bude nahrazovat GŘ, tak se to bude celé pravděpodobně řešit z centrály. Někdo potom přijede oznámit výměnu na této pozici.


Nebo pošle mail. Nebo se také najednou někdo objeví a bude dělat tedy toho ředitele. Lokální pobočka o tom vůbec nebude vědět. A toto se stává a ne úplně zřídka.


Inzerce a vlastní hledání


Bez pochyby nenajdeme žádnou inzerci, že se hledá Ředitel banky té a té. Pokud se tedy bavíme o Executive Search.


Tato služba je samozřejmě dohodnuta na základě smlouvy mezi firmou a ES. Firma, které se o hledání postará, má také exkluzivitu. Jsou dohodnuty velmi vysoké pokuty v případě, že by se někdo o hledání dozvěděl. Velmi často vybraný kandidát ani nebude znát jméno společnosti, kterou firma (ES) zastupuje.


A toto je ten zásadní důvod, proč vám patrně Headhunter nevolal. Kdyby vám volal, tak byste byli ředitelem konkurenční banky, který je aktuálně velmi spokojen na své současné pozici a o změně zaměstnání vůbec neuvažuje.


Executive Search nehledá lidi na základě zaslaného životopisu, ale oslovuje předem vybrané kandidáty. Přímo. Na základě kontaktů a doporučení.

Pokud vám volal ten váš headhunter, tak se asi jednalo o konzultanta některé z personálních agentur. Tam se o žádnou exkluzivitu nejedná a tyto firmy inzerují, kde se dá.


Jak taková Executive Search firma pracuje


Zadavatelská společnost si velmi často již vytipuje konkrétní lidi nebo konkurenční společnosti, které bude chtít oslovit. Popř. Kvalitní ES už přichází s tipy na možné kandidáty.


Společnost zabývající se Executive Search připraví tzv. Long list, kde při první schůzce po podpisu smlouvy, prezentuje možné kandidáty. Kandidáti v této fázi o ničem nevědí.


Dalším krokem je příprava tzv. Short listu, který už bude mít předem vybrané kandidáty, se kterými se následně, konzultant bude snažit dostat do kontaktu. Samozřejmě tajně😊.


Většina takto oslovených kandidátů jsou samozřejmě na doporučení a jsou „lustrováni“ na začátku z veřejných zdrojů. Poté je s vybraným kandidátem také zorganizován tzv. Background Checking, kdy se již zkoumá bezúhonnost našeho budoucího ředitele. A to hodně do detailu, ale o tom jsem už psala v jiných článcích.


Tak tedy. Nebuďte smutní, že vám žádný headhunter nevolal. Ono být Generálním ředitelem nějaké banky, není prostě pro každého...


Asi vás zajímá, kolik to stojí. Samozřejmě hodně. Ale i to je relativní. Je to profesionální služba. Za kterou se platí. Při cenotvorbě bude záležet na následujícím. Kdo se bude hledat, v jaké zemi, doba na vyhledání, obor, reputace společnosti atd. Tyto pozici se obsazují několik měsíců a není výjimkou, že se jedná o rok i déle.


A toto je můj poslední článek ve velmi neveselém roce 2020, který jsme si asi všichni představovali jinak. Ať už byl pro vás jakýkoliv, ten příští bude dozajista lepší. Jsem optimista a těším se na to, co přijde. Děkuji vám za přízeň a přeji vše dobré!


Krásný a úspěšný rok 2021 vám všem přeje,

Dagmar Matějková


Dagmar Matějková Chudárková, hrinterim.cz

Pokud vás zajímají moje Semináře, tak koukněte. Pokud potřebujete HR Interima nebo Virtuálního HR ředitele, popř. HR seniorního poradce, zde více info.


Pokud hledáte Mentora, tak koukněte sem. A pokud hledáte práci, tak kariérní poradenství je zde. A koho HR nezajímá, ale má třeba alergii na lepek jako já, tak koukněte na můj web celiakarna.cz, je tam také moje oblíbená jóga:-).Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page